GÜCÜNÜZ
GÜCÜMÜZDÜR
ANASAYFA YÖN. KUR. ADAYLARI SEÇİM BEYANNAMESİ FAALİYETLER HABERLER BASINDAN GALERİ İLETİŞİM
Seçimlere Kalan Süre

Emin Çakmak: Sağlık turizmi ihracat sayılacak


Haziran 12, 2014 İSTANBUL- Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Derneği-THTDC ile Türkiye İhracatçılar Meclisi-TİM ile “Hizmet Komitesi” adı altında işbirliği kuruyor. Sağlık turizminin hizmet ihracatı sayılmasıyla birlikte turizm sektörünün önünü açacağını belirten THTDC Başkanı Emin Çakmak turizmcilerin ihracatçı sayılmasının önünü açacak çalışma içinde olduklarını söyledi.

Ekonomi Bakanlığı ile yaptıkları görüşmelerden olumlu sonuçlar aldıklarını belirten Emin Çakmak “Sağlık turizmi yapanlar hizmet ihracı yaptıkları için ihracatçı kategorisine girecek. Bu girişim sonucu turizmcilerin de yerinde ihracat yapan veya hizmet ihracı yapan ihracatçı sayılarak bir çok imkândan yararlanmasının önünü açıyoruz” dedi.

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği-TET Başkan Yardımcısı Güven Uçkan: “Hizmet Komitesi oluşturduk. 10 kişilik teknik komite belirledik. Hizmetleri sınıflara ayırdık. Yönetim Kurulu toplantısı öncesi sirküle etmek için bu toplantı çok yararlı oldu” dedi.

THY İştirakler Başkanı Erdal Yavuz “THY olarak her zaman ihracatçının yanında olduk. Sağlık turizmi büyük destek veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. Hizmet ihracının ihracat sayılması sağlık turizminde çalışmaları artıracaktır” dedi.

YOL HARİTASI BELİRLENDİ
THTDC Başkanı Emin Çakmak ve Yönetim Kurulu üyeleri TİM’i Yenibosna merkezinde Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği-TET Başkan Yardımcısı Güven Uçkan’ın katıldığı toplantıda yol haritasını belirlediler. THTDC’nin TİM’e üye olmasından sonra sağlık turizmi için oluşturulacak hizmet komitesinde görev alarak alt birimleri oluşturmasına karar verildi. Bu amaçla THTDC ile TİM arasında yapılacak seri toplantılar sonrası çalışma plânın düzenleneceği belirtildi.

THTDC Danışmanı Kamil Yüceoral, sağlık turizminin desteğe ihtiyacı olduğunu belirterek “Hizmet ihraç edenleri ayrı bir birlik çatısı altında toplamak gerekir. Bundan alt birlikler doğabilir. Aidatlar ciro üzerinden ve evraktan toplanabilir. Ekonomi Bakanlığı’nın desteği de önemlidir” şeklinde konuştu.

ÖNEMLİ KATILIM OLDU
Toplantıya Türkiye İhracatçılar Meclisi ile Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği-TET Başkan Yardımcısı Güven UÇKAN, TET Şube Şefi Mehmet KERVANKIRAN, TET Uzmanı Eyüp DABAN, TET Başkan Yardımcısı Esim Yazım Genel Müdürü Selahattin ESİM, Türk Hava Yolları İştirakler Başkanı Erdal YAVUZ katıldı.

Toplantıda THTDC Başkanı Emin ÇAKMAK ile birlikte THTDC Genel Sekreteri Yunus GÜRKAN, Başbakanlık Müşaviri Hamdi ŞENGEL, Turizm Bakanlığı geçmiş dönem Müsteşarı, Başbakanlık Baş Müşaviri Kamil YÜCEORAL, THTDC Koordinatörü Şadan CERİT, Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı Sedat ERDOĞMUŞ, Antalya Turizm Derneği Başkanı Fatih OKUMUŞ, Medical Park Hastaneleri Uluslararası Hasta Merkezi Grup Müdürü Erol ARSLAN, AİD Asistanlık Firması sahibi Dr. Cüneyt ERSOY, Gusib Danışmanlık Şirketi sahibi Levent BAŞ ve THTDC Basın Danışmanı Özkan ALTINTAŞ yer aldı.

THTDC BAŞKANI EMİN ÇAKMAK TİM YÖNETİMİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Değerli Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri,

Dünkü tanışma ve değerlendirme toplantısına nazik misafirperver ev sahipliğiniz için müteşekkirim Verimli bir toplantı gerçekleştirdik hizmet sektörünün toparlanması ve daha kurumsal toplu hareketin sağlanması için ilk adımı birlikte atmış olduğumuza inanıyorum. Hizmet sektörü için tarihi bir toplantı olarak kayda geçecektir.

Bizim ortak toplantımızdan hemen sonra DEIK SAIK Başkanı ve Akredite Hastaneler Dernek YK üyesi Dr. Ruşen Yıldırım beyle bir araya gelerek kısaca toplantımızı değerlendirdik ve 1 temsilcide komitemizde görev yapmak için DEIK Saik Sağlık Turizm iş konseyinden isim bildirmelerini talep ettik. Ortak hareket etmek adına, Dr Ruşen beyde bu Cuma yapacakları YK toplantısında bu konuyu gündeme alıp bizlere en geç pazartesi bir temsilci adını bildirecekler.

Vardığımız ortak düşünce ve kararlarımız aşağıdaki gibi hayata geçireceğiz.

1- TET sekretaryasından bizlere üyelik formu ve şartları gönderilecek.
2- THTDC bu bilgi ve belgeleri 302 konsey üyesi ve datasında bulunan 1200 sağlık kuruluşuna sirküle ederek yeni birliğimize üye olmaları hususunda tavsiyede bulanacaktır.
3- THTDC TET bünyesinde kurulan hizmet komitesinde görev yapacak 2 temsilcinin adını Cuma gününe kadar bildirecek
4- Birlik üyelikleri ve yapılanması tamamlanana kadar THTDC yurtdışı ve yurt içi tanıtım ve organizasyonlarına devam edecek.
5- Birlik bu organizasyonları yapmak üzere hazır olduğunu beyan ettiği tarihte THTDC tüm tanıtım faaliyetlerini birlik himayesine ve bünyesine bırakacak
6- THTDC sağlık sektörünün TET birliğine üyeliklerin yapılması ve gelecekte müstakil Hizmet Sektörü Birliğinin kurulması yönünde çalışmalar yürütecek ve destek verecek.

 Değerli Başkan, sizlerle paylaşmak istediğim bir hususu dün atladım bu vesile ile paylaşmak istiyorum.
Bu yıl 3 sektörel ticaret heyeti ve 2 ihtisas fuarı daha programımızda var dolayısı ile imkânlar dahilinde olursa sizlerde uygun görürseniz bu organizasyonlarımıza TET’den bir gözlemci temsilci katılırsa gerek katılımcılarımızla yakın temas kurulur ve üyeliklerinin yapılması hususunda görüşmeler olur gerekse ihtisas fuar ve sektörel ticaret heyetlerimizin yapısını ve organizasyonunu görmüş olurlar.

Sizlere Konseyimizin üye kataloğunu ve son güncellenmiş CD’lerini kargo ile adreslerinize bugün gönderiyor olacağız.
Sizleri bundan böyle yapacağımız tüm etkinliklerimizden haberdar edeceğiz.
Tekrar nazik ev sahipliğiniz için şükranlarımı sunuyor en yakın zamanda tekrar birlikte olmayı temenni ediyorum

TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi, kamu ve özel sektör kuruluşları ile ihracatçılar ve karar vericiler arasında koordinasyonu sağlıyor. İhracatın ve ihracatçının sorunlarının çözüm merkezi oluyor. İhracatçıları yurt içinde ve yurt dışında temsil etmek, İhracatın geliştirilmesi yönünde politikalar oluşturuyor.
Türkiye İhracatçılar Meclisi, bölgesel ve sektörel bazda faaliyet gösteren 60 İhracatçı Birliğini, 26 ihracatçı sektörü, ihracatçılara ve İhracatçı Birlikleri’ne hizmet veren 13 Genel Sekreterliği ulusal ve uluslararası düzeyde temsil ediyor. Sektörler Konseyi üyeleri, 60 İhracatçı Birliğinin delegelerinden oluşan TİM Genel Kurulu’nda, her sektör için sektörün kendi delegeleri tarafından, yine bu delegeler arasından seçilen birer asil üyeden oluşuyor. TİM Başkanı, Sektörler Konseyi asil üyeliğine seçilenler arasından, tüm delegeler tarafından seçiliyor. TİM Yönetim Kurulu üyeleri ise, Sektörler Konseyi’nin ilk toplantısında, kendi üyeleri arasından belirleniyor.

Bize Ulaşın!
Dilek, öneri ve şikayetleriniz için bize yazabilirsiniz.Ziyaretçi Sayısı