GÜCÜNÜZ
GÜCÜMÜZDÜR
ANASAYFA YÖN. KUR. ADAYLARI SEÇİM BEYANNAMESİ FAALİYETLER HABERLER BASINDAN GALERİ İLETİŞİM
Seçimlere Kalan Süre

Seçim Çalışmalarını BURSA’dan başlattı


Eylül 03, 2013 - İSTANBUL- TÜRSAB 21.Dönem Seçimlerinde adaylığını açıklayan Emin Çakmak, son 100 güne girerek yoğunlaşan seçim çalışmalarına Bursa’dan başladı. TÜRSAB Üyesi Acentelerin sorunlarını yerinde tespit etmek üzere 81 ili kapsayan sıcak ziyaret ve toplantılarla Anadolu’nun nabzını ölçmeyi amaçlayan seçim çalışmaları, Kasım 2013 sonuna kadar tüm hızıyla sürecek.

Hello Turizm Genel Müdürü Emin Çakmak Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği-Türsab Başkanlık adaylığı seçim çalışmaları için yola çıktığı Anadolu yollarında görüştüğü seyahat acentelerinin çok sıkıntılı olduğunu belirterek “Türk turizminin temel taşı olan ve Türkiye’nin 100 milyar dolar gelir, 100 milyon turist ulaşmasını sağlayacak seyahat acenteleri ilgisizlikten kan ağlıyor. Şimdiye kadar kimse kapılarını çalmamış. Derdiniz nedir diye sormamış. Gittiğimiz her acenteden dert yüklü olarak ayrılıyoruz. Amacımız sorunları yerinde görmek ve çözüm üretmektir. Türsab’a üye 7 bin acentenin menfaati için çalışıyoruz. Onlarla tek tek görüşerek sıkıntılarını dinleyebilmek istiyoruz. Türsab’ın yönetimine geldiğimizde projelerimizle seyahat acentelerini kazançları artacak ve sıkıntıları bitecektir” dedi.

EMİN ÇAKMAK BURSA’DAN BAŞLADI
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği-Türsab Başkanlık adaylığını “Türsab Hepimizin” sloganı ile açıklayan Hello Turizm Genel Müdürü Emin Çakmak 5 Ağustos’tan Kasım ayına kadar Türkiye’nin dört bir yanındaki seyahat acenteleri ile birebir görüşmelerle sürecek seçim çalışmalarına Bursa’dan başladı.

Aktif yerel acente yetkililerinin üçte ikisinin katıldığı toplantıda, çok samimi bir ortamda kampanya bilgilendirmesi yapılarak yerel sorunlar detaylı olarak dile getirildi. Bursa Acentelerinin başlıca probleminin, içine düşülen piyasa dertlerinde yalnız kalarak, geniş çapta “günü kurtarmak ve ayakta kalabilmek” olduğunun altı çizildi.

KAÇAK ACENTECİLİK VE HAKSIZ REKABET
Çakmak, “yurt çapında yaygın hale gelmiş olan ‘kaçak acentecilik ve haksız rekabet’ ortamının başlıca mesleki düşman haline geldiği” üzerinde durarak, “yasal destekler ve mesleki dayanışma birliği ile bu ciddi tehditleri mutlaka ortadan kaldırmalıyız, bu gidişle Acentecilik piyasadan silinecek” mesajını verdi. TÜRSAB BYK’ların merkezden yeterli desteği alamaması ve gerekli yerel çalışmaların yürütülememesi konusundaki yakınmalara ise “seçim sonrasında planlanan Genel Kurul ile planlanan ‘teşkilat reorganizasyonu’ kapsamında, BYK’ların her türlü yetki ve mali donanım ile desteklenmesi ile TÜRSAB’ın tüm destinasyonlarda diğer turizm sektörlerini de ortak amaçlarda birlikte hareket etme ve dayanışma sergilemede önder hale geleceğini” müjdeledi.

YERELDE GÖREV YÜRÜTMEK CAMBAZLIK GEREKTİRİYOR
Merkezin çalışmalarının demeç vermek ve dar kapsamlı geziler yapmaktan öteye gidemeyip, gerçek piyasa sorunlarına inemediği şikayetlerinin, yurt çapında yaygın olduğu ve ‘atama var ama yetki yok, yerelde görev yürütmek cambazlık gerektiriyor’ dertlerinin hızla sona ereceği ifade edildi. Kamu otoriteleri ve Otelciler önde gelmek üzere tüm diğer turizm yetkilileri ile, şimdiden sağlam diyaloglar ve işbirliği ortamı tesis edildiğini söyleyen Çakmak, “turizmde çatı yasasını ‘dar çıkarları gözeten değil’ tüm sektörü birleştiren tarzda yeniden ele alarak kısa zamanda çözmek üzere herkes mutabık, bu konuda meclise sevk edilmiş olan son 1618 Yasa tadilatı ise donduruldu, herkes müsterih olsun ve geleceğe dönük umutlarımızı hep birlikte tazeleyelim” dedi!

BURSA’DA KAÇAK ACENTE LİSTESİ ORTAYA ÇIKTI
Bursa toplantısının sürpriz eylemi ise, sağduyulu bir yerel acentenin yazılı olarak Çakmak’a verdiği “yerel kaçak acente listesi” çalışması oldu. Bu listede somut firma ve şahıs isimleri ile “kuaför, bakkal, tuhafiyeci, emekli bankacı ve ev hanımları” gibi mesleklerin sürdürdüğü yasadışı faaliyetlerin 24 kalem olarak somut tespiti, piyasadaki gerçek durumu yansıttığı ifade edildi. Ayrıca, okullar dışında belediyelerin de düzenledikleri gezi turu ihale belgelerinde “acente olma şartı” bile aranmadığı, resmi işlerin bile kaçak yürütüldüğünün giderek yaygınlaştığı gerçeği karşısında TÜRSAB Merkezce “kazalarda uyarıcı demeç vermek” ötesinde bir tedbir alınmadığı dile getirildi.

TURİZMDE HER TÜRLÜ ENGEL AŞILACAKTIR
“Bugün sorunlarımız yaygınlaşsa ve ağırlaşsa da, nedenleri ve sonuçları çok açık ve malumdur. Yeni dönemde bunların el birliği ile üstesinden gelebilmek için göreve talip olduk, şimdi tek gereken herkesin seçim çalışmalarına duyarsız kalmayıp, Genel Kurulda katılım ve demokratik oy verme görevini TÜRSAB Üyesi olarak yerine getirmesidir. Turizmin önü açıktır ve her türlü engel aşılacaktır!” şeklinde yorum yapan Çakmak, son 25 yıldır turizmdeki piyasa tecrübelerinin paralelinde genel ekonomik düzeydeki DEİK çalışmaları ve çeşitli sivil toplum kurumları kapsamındaki ülkesel tanıtıma doğrudan katkı faaliyetlerini de özetledi.

“TÜRSAB HEPİMİZİN” adlı Seçim Kampanyası’nın Anadolu programı, Bayram sonrasındaki 3 hafta boyunca ziyaret edilen yörelerdeki etkinlikler ile sürdürülecek ve tüm detaylar web sitesinde şeffaf olarak duyurulacaktır.

TURİZME BAŞLADIĞI YERDEN TÜRSAB HEPİMİZİN İÇİN BAŞLADI
Emin Çakmak, “1985 yılında Turizme adım attığım Osmanlının ilk başkenti Yeşil Bursa’dan başlıyoruz diyerek Anadolu yollarına çıktı. Türkiye’de 7 bölgeyi baştan başa dolaşacak olan Emin Çakmak Bursa’da verdiği iftar yemeğine katılan 80’i aşkın seyahat acentesine Türkiye’nin 100 milyar dolar gelire ulaşması için Türsab Başkanlığında uygulayacağı 100 projesi hakkında bilgi verdi. Seyahat acentelerinin dertlerini yerinde dinleyen Emin Çakmak büyük Anadolu Turu’na devam ediyor.

TÜRKİYE’DE 7 BÖLGEYİ DOLAŞIYOR
Emin Çakmak Bursa toplantısından sonra 12 Ağustos’ta “Türsab Hepimizin” sloganı ile başladığı büyük Anadolu turunda; Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Kars, Iğdır, Ağrı, Muş, Bitlis, Van, Hakkâri, Şırnak, Siirt, Mardin, Diyarbakır, Adıyaman, Urfa, Gaziantep, Kilis, Antakya, Mersin, Adana, Osmaniye, Maraş, Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Erzincan, Sivas, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir, Aksaray, Niğde, Karaman, Konya, Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, Bilecik, Bolu, Ankara, Eskişehir, Kütahya, Afyon, Isparta, Burdur, Denizli, Uşak, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Antalya, İstanbul illerini ziyaret ediyor.

Ziyaret ettiği illerin birçoğunda seyahat acenteleri ile yemekli toplantılar yapan Emin Çakmak, birçok ilde ise seyahat acentelerini ofislerinde ziyaret ediyor.

Bize Ulaşın!
Dilek, öneri ve şikayetleriniz için bize yazabilirsiniz.Ziyaretçi Sayısı