GÜCÜNÜZ
GÜCÜMÜZDÜR
ANASAYFA YÖN. KUR. ADAYLARI SEÇİM BEYANNAMESİ FAALİYETLER HABERLER BASINDAN GALERİ İLETİŞİM
Seçimlere Kalan Süre

Seyahat acenteleri Kaybolan Yılları için buluştular


Nisan 29, 2013 – İSTANBUL Haksız rekabet uygulamaları karşısında seyahat acenteleri yalnız kalarak tükenme noktasına geldi. Seyahat acenteleri sorunlarının dile getirildiği ve çözüm önerileri üretildiği “arama toplantısı”nda ilk kez “kaybolan yılları” için bir araya geldiler. “Seyahat Acentelerinin Sorunları ve Çözümleri Arama Konferansında buluşan seyahat acenteleri geleceklerini kurtarmak için çözüm önerileri oluşturdular. Türkiye’nin her tarafından gelen seyahat acenteleri İstanbul Holiday Inn Airport Otel’de düzenlenen “Seyahat Acentelerinin Sorunları ve Çözümleri Arama Konferansında” ciddiyetle ele aldıkları konular ile çözüm önerileri bir rapor halinde Kültür ve Turizm Bakanı Ömer ÇELİK’e sunulacak. İstanbul Vali Hüseyin Avni Mutlu ile İstanbul Büyükşehir Başkanı Kadir TOPBAŞ’ın konferansa başarı dileyen mesajları okundu.

KONFERANS GEÇ SAATLERE KADAR SÜRDÜ
TÜRSAB Başkan Adayı, Hello Turizm Genel Müdürü Emin ÇAKMAKk’ın “Türsab Hepimizin” platformunca düzenlenen arama konferansı Türk turizm tarihinde ilk kez bir yeniliğe imza atarak seyahat acentelerini ortak menfaatleri için buluşturdu.

Turizm Bakanlığı Emekli Müsteşarı Kamil YÜCEORAL‘ın moderatörlüğünde, Avukat Deniz TOPCU ve Yeminli Mali Müşavir Kemal ÇOLAK’ın danışman olarak katıldıkları bağımsız bir ekiple yönetilen “Arama Konferansı” üç ayrı oturumda sürdürüldü..
Sabahın erken saatlerinde başlayan konferans gece geç saatlere kadar yoğun bir şekilde devam ederek Türkiye’de ilk kez düzenlenen böyle uzun soluklu bir çalışmaya imza atıldı. Konferansta katılımcı seyahat acentelerinin ciddiyetle ele aldıkları sorunlar ve çözüm önerileri bakanlığa sunularak seyahat acentelerinin geleceğine ışık tutması amaçlandı.

ÇAKMAK:  DAVETE CEVAP BİLE VERMEDİLER
TURSAB Başkan Adayı Emin ÇAKMAK Konferans davetinin öncelikle TURSAB Başkanına, Başkan Adayı Serhat USLAN ve ilgili kurum başkanlarına şahsen iletildiğini ve çoğunun telefonla da arandığını halde davete cevap vermediklerini söyledi. Emin ÇAKMAK, ayrıca mevcut sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin hiç bir çalışmanın da kendilerine intikal etmediğini bildirdi.

RAPORDA CİDDİ MADDİ HATALAR BULUNUYOR
Emin ÇAKMAK konuşmasında geçtiğimiz günlerde Ankara Skal Kulübü koordinatörlüğünde düzenlenen “Turizmin Hukuksal Sorunları Çalıştayı’nın seyahat acentelerine ilişkin raporunun katılımcılara dağıtılarak görüşlerine sunulduğunu belirtti.
Çakmak, rapora teşekkür ederken, raporda yer alan bazı maddi hataların raporun ciddiyetini etkilediğini bildirdi.

SEYAHAT ACENTELERİ YALNIZ BIRAKILDI
Emin Çakmak konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Seyahat Acentelerinin sorunlarına, Türsab tarafından yeterli çareler oluşturulamadı. Gerek dünyada, gerekse ülkemizde gelişen teknoloji ve haksız rekabet uygulamaları karşısında seyahat acenteleri yalnız kalarak tükenme noktasına geldi. Turizmde ve teknolojide yaşanan bu en kritik dönemde, çözümsüz kalan acenteler için kaçırılan fırsatlarla dolu kayıp yıllar yaşandı. Başta 1618 sayılı Seyahat Acenteleri yasasının işler hale getirilmesi, gerekse seyahat acentelerinin sorunlarına çözüm üretilerek, acıların biran önce giderilmesi için acil tedbirler alınması gerekir.”

ÇÖZÜM ÖNERLERİ RAPOR HALİNE GETİRİLDİ
Konferans sırasıyla, incoming, ingoing, hac ve umre, IATA, outgoing konu başlıklarında söz alan, konularında uzman sektör temsilcilerinin, sorunları tespit ve çözüm önerilerini sunmaları ile sürdürüldü.
Katılımcı seyahat acenteleri tarafından her konu interaktif olarak ayrı ayrı ele alındı. Ortaya atılan konular ve çözüm önerilerinin raportörler tarafından tespit edildi.
Toplantı sonrası yapılan çalışmada Kültür ve Turizm Bakanı’na sunulacak sorunlar ile çözüm önerileri son halini alarak detaylı bir rapor haline getirildi.

Bize Ulaşın!
Dilek, öneri ve şikayetleriniz için bize yazabilirsiniz.Ziyaretçi Sayısı