GÜCÜNÜZ
GÜCÜMÜZDÜR
ANASAYFA YÖN. KUR. ADAYLARI SEÇİM BEYANNAMESİ FAALİYETLER HABERLER BASINDAN GALERİ İLETİŞİM
Seçimlere Kalan Süre

TÜRSAB Kurumsal Olarak Köhnemiştir


TÜRSAB KURUMSAL OLARAK "KÖHNEMİŞTİR"

Ekim 22, 2013 – İSTANBUL - Kasım sonunda yapılacak olan TÜRSAB Genel Kurulu 21. Dönem Seçimleri yaklaşırken, son 3 ay içinde TÜRSAB üyesi acentelerin sorunlarını yerinde tespit etmek üzere 81 ili ve 50 ilçeyi kapsayan, 4500 acente ile sıcak görüşmeler yaparak, yerinde tespitlere yapıyor.  Anadolu’nun nabzını ölçen, tek tek seyahat acentelerinin dert ve özlemlerini dinleyen, Hello Turizm Genel Müdürü Emin Çakmak, başkan adayı olarak sürdürdüğü çalışmalarını, bir duyuruyla TÜRSAB Camiası ve kamuoyu ile paylaştı.

A. TÜRSAB’IN YASAL GÖREVLERİ VE FİİLİ DURUM:

Bugün 41 yaşını doldurmuş olan TÜRSAB’ın 1618 sayılı Özel Yasasıyla, büyük umutlarla kurulan ulusal turizm sisteminde çağdaş görevler verilerek özel yetkilerle donatılmıştır. Tüm seyahat ve turizm endüstrisinin PAZARLAMA işlevini üstlenmesi beklenen TÜRSAB Teşkilatı, bugün gelinen noktada maalesef bu ‘tarihsel temel görevlerini’ unutarak büyük çapta ihmal eden köhne bir teşkilat haline dönüşmüştür. Gerek 7000’i aşkın üyelerine, gerekse Turizm Sektöründeki diğer paydaşlarına ve Ulusal ekonomiye karşı sorumluluklar, yıllardır yerine getirilememektedir.

1) YASAL VE KURUMSAL YAPI ÇÖKMÜŞ HALDEDİR:
2) ACENTELER PİYASASI TÜMÜYLE KAN AĞLAMAKTADIR:
3) TÜRSAB YÖNETİMİ GAFLET VE ÇARESİZLİK İÇİNDEDİR:

B. SEÇİM ORTAMI POLİTİKA DEĞERLENDİRMELERİMİZ:
TÜRSAB tarihinin üçte birini kapsayan bir 7 dönem ve 14 yıllık Başkanlık görevi sürdürmüş başkan bilindiği üzere son 3 dönem Genel Kurullarında “çekilme vaatleri” ve çok zayıf delege katılımlı seçimlerle temditleri oynamıştır. Bugün ise, tüm bu fiili durumlara ve çıplak gerçeklere rağmen, hayret verici şekilde “isterseniz kalırım” gibi tutumlar sergilemektedir. Oluşan koşullar ve güncel gelişmeler çerçevesinde, sağlıklı bir Genel Kurul çalışmasını, adeta ‘ipotek altına’ alan bu anlamsız ve keyfi tutumları, şiddetle kınıyoruz!

TÜRSAB’ın 21.Dönem Genel Kurulu’nun, öncü ve örnek nitelikteki Birliğimize yakışan bir şekilde yapılması ve Kurumsal-Ulusal bakımdan ‘en hayırlı kararlar ve sonuçlar’ alınması, TÜRSAB’ı oluşturan Delegelerin tarihsel görevidir.

4) ÜYELERİMİZİN TÜRSAB’A VE DEMOKRATİK SEÇİMLERE İNANCI ÇOK ZAYIFTIR
5) YILLARCA SÜRDÜRÜLEN KEYFİ YÖNETİM ÜYELERİ FAZLASIYLA YILDIRMIŞTIR
6) TÜRSAB YÖNETİMİNDE DEMOKRATİK KATILIM VE SİNERJİ YOKTUR

C. GENEL KURUL ÇALIŞMALARINDA ÇÖZÜMLERİMİZ BASİTTİR:
21.Genel Kurul çalışmalarında, fazla detaylara takılmadan ve eski döneme ait kısır çatışma ortamlarına düşmeksizin, yeni döneme dönük niyetler ve hedeflerde, katılımcı Delegelerimizin bilgilendirilmesini diliyoruz. Yönetim Kurulu Seçimleri paralelinde, bu yönde temel prensip kararlarının alınması sayesinde, oluşacak Yönetimin yeni dönem hizmetlerinde çok daha verimli hizmetler üretebilmesini temenni ediyoruz. Başkanlık seçimi ise, Genel Kurulumuzda seçilecek olan 9 kişilik Yönetim Kurulu Üyesinin kendi arasında ve gerçek demokrasi çalıştırılarak kolayca çözülebileceğine, adımız gibi eminiz. Bu kapsamda, BYK atamalarına artık bir son verip,  bunun yerine yerel seçimlerle belirlenmesi hususunu, seçim çalışmalarımızda başlatmış olduğumuzu da, şimdiden tüm meslektaşlarımıza altını çizerek müjdelemek istiyoruz

7) TÜM TÜRSAB ÜYELERİNİN MEVCUT DURUMU İDRAK ETMESİNİ SAĞLAMALIYIZ
8) SEÇİM ORTAMINDA TOPARLANMA VE SONRASINDA ACİL ATILIM İHTİYACI VARDIR
9) PAYLAŞIMCI VE UZLAŞMACI ORTAMLARDA GERÇEKÇİ ÇÖZÜMLER ÜRETİLMELİDİR

D. SONUÇ ÖNERİLERİMİZ:

10) GERÇEKLER KARŞISINDA TÜM ÜYELERİMİZİN BİLİNÇLENMESİ GEREKİR:
Yıllardır TÜRSAB Üyesi ve kurumsal çalışan olarak, her yönüyle yönetim tasarrufları ve performansını yakından takip ederek çok kapsamlı görüşlere sahip durumdayız. Nitekim web sayfamızda 10 ay öncesinden ‘seçim bildirgesi’ olarak ilan ettiğimiz 85 maddelik listemizde, bunlar detaylı olarak yer almıştır. Ancak samimiyetle ifade etmek gerekir ki, sorunların ve kördüğümlerin boyutları, dışarıdan görüldüğünden çok daha vahim durumdadır

11) EN GENİŞ KATILIM VE DELEGE SAYISIYLA YÜKSEK TEMSİL HEDEFİMİZDİR
Gönülden dileğimiz, ‘aile meclisimiz’ olarak gördüğümüz Genel Kurulumuzda olabildiğince yüksek sayıdaki üyelerimizin de bu yeni dönem hazırlıklarına ve çalışmalarına var gücüyle katılıp, yapıcı eleştiri ve katkılarını esirgememesidir. Önceki Genel Kurullarımızda 1000-1500 hazirun delege düzeyinde kalan katılımın, 2500-3000 seviyelerine çıkartılması ve TÜRSAB 21.Dönem Genel Kurulunun, Acentecilik sektörümüzün kararlı ve tutarlı bir şekilde bütünleşmesinin tescil edilmesini sağlanmalıdır.

12) TEK İHTİYACIMIZ, TÜRSAB IN GERÇEK GÜCÜNÜN YENİDEN HAREKETE GEÇMESİDİR.
TÜRSAB’ın yeni bir anlayışla hızla toparlanması ve bilinçli hareket edilerek planlı bir düzende yürütülecek projelerle çok ciddi atılımları gerçekleştirmesi için her türlü ihtiyaç ve imkânlar, kurumsal gücümüzde mevcuttur. Bu nedenle, bugüne kadar 50-60 olarak ifade edilebilen 10 yıl sonrası ülke turizm gelirlerinin, kendimizden emin olarak 100 Milyar Dolara çıkabileceğini, açıkça beyan etmiş durumdayız. Kurumsal ve Ülkesel açıdan, turizmde bu atılımları yapabilecek donanımdayız.

13) HER ELEŞTİRDİĞİMİZ KONUYA BİR ÇÖZÜM ÖNERİMİZ VE DEĞİŞİM SÖZÜMÜZ BAKİDİR.
TÜRSAB Başkan adayı olarak, bu güne dek yaptığımız tüm eleştirilere, yüz yüze görüşerek derdini dinlediğimiz tüm kardeşlerimizin sorunlarına, cevap verebilecek çözüm önerilerimiz ve hazırlığımız tamdır. Bundan sonraki açıklamalarımızda, TÜRSAB’da  nasıl bir yönetim vaat ettiğimiz ve sorunlarımızı nasıl çözeceğimizi siz kardeşlerimizle paylaşacağız. Eleştirileriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda da tüm çalışmalarımızı, yeniden gözden geçirmeye her zaman hazır olacağız.

Ziyaret ettiğimiz 81 il ve 50 ilçede bizleri aydınlatarak çalışmalarımıza destek olan, sorunlarını anlatan, çözüm önerilerini paylaşan,  tüm seyahat acentesi sahibi kardeşlerimize teşekkürlerimi sunuyor, onlara tek tek verdiğim sözleri unutmadığımı, her an yanlarında olacağımı, bir kez daha huzurunuzda ifade ediyorum.

Saygı ve Sevgimle
Emin ÇAKMAK
TÜRSAB Genel Başkan Adayı .

 

Bize Ulaşın!
Dilek, öneri ve şikayetleriniz için bize yazabilirsiniz.Ziyaretçi Sayısı