GÜCÜNÜZ
GÜCÜMÜZDÜR
ANASAYFA YÖN. KUR. ADAYLARI SEÇİM BEYANNAMESİ FAALİYETLER HABERLER BASINDAN GALERİ İLETİŞİM
Seçimlere Kalan Süre

Türsab yeni yasa tasarısında neler var?


Değerli Meslektaşlarım,

Malumlarınız geçtiğimiz aylarda TURSAB  yönetim kurulu üyeleri ile meslektaşlarımız, İstanbul, İzmir, Antalya ve Ankara’da bir araya gelerek geleceğimizi ilgilendiren yeni kanun taslak çalışmalarına katkı vermişlerdi. Ben de istişare kurulu üyelerimle, İstanbul toplantısına iki gün süreyle katılarak görüşlerimizi yönetim kurulu  ile paylaşmış ve beklenen katkılarımızı da yapmıştık.

Yapılan görüşmelerden sonrasında görüşlerimiz, birlik çalışmalarımız ile harmanlanmış ve ortaya çıkan taslak, birliğimiz tarafından  bakanlık hukuk müşavirlerince incelenerek kanunlaşmak üzere son halini almıştır.

Bizler de, taslak meclise sevk edilmeden son halini görmek istediğimizi birlik II. Başkanı Sayın Firuz Bağlıkaya’ya iletmiştik.  Sayın Firuz Bağlıkaya bey de bizleri arayarak taslağın son halinin kendisine ulaştığını, bu safhada kendisince resmen açıklamanın mümkün olmadığını, fakat bir araya gelebilirsek paylaşabileceğini şifahen ifade ettiler.

Bizlerde geçtiğimiz Cumartesi günü (5 Temmuz 2014)  Birlik II. Başkanı Sayın Firuz Bağlıkaya beyle bir araya gelmek üzere Bodruma gittik.

Toplantıya Yüksek İstişare Kurulu üyelerimizden olan Turizm Bakanlığı E. Müsteşarı ve Başbakan Baş Müşaviri, Sayın Kamil Yüceoral, finans uzmanı ve CHP Danışmanlarından Sayın Süha Öncü, Turizm E. İl Müdürü Sayın Ufuk Soğancı ve Muğla Bölgesi Yönetim Kurulu üyemiz Sayın Fatih Günay ile birlikte katıldık. TÜRSAB yönetimden II. Başkan Sayın Firuz Bağlıkaya bizlere taslağı madde madde okumak sureti ile aktardı, bizler de aktarılanları dinleyerek elimizdeki mevcut kanun metinleri ile mukayese ederek değişiklikleri anlamaya çalıştık.

Bizlere okunduğu kadarı ile son taslak şayet bu hali ile torba yasadan geçer ise, bugüne kadar yapılan ve çıkarılan en iyi TÜRSAB kanunu olacak şekilde hazırlanmış.  Üyelerimizin menfaatlerini koruyan ve kollayan, son dönemlerde farklı bakanlıkların kanunları ile sektörümüz aleyhinde oluşan yaptırımları ortadan kaldıran, günümüz şartlarına uygun bir kanun taslağı olmuş.

Özetle,  hazırlık çalışmalarında ortaya konan tüm rasyonel öneriler taslağa eklenmiş ,sektörle ilgili tüm tanımlardaki belirsizlikler giderilerek tek tek yenilenmiştir.

Diğer bazı kardeş kurumlarla yaşadığımız sorunları büyük ölçüde ortadan kaldıracak önlemler alınmış. Yeniden tarif edilen Acente Münhasır faaliyetlerini de yalnızca acentelerin icra etmesi sağlanmış.
Yeni oluşturulacak Seyahat Güvence Kurulu ile de tüketici ve acente korunmuş. Yazlıklar turistlere pazarlandığı takdirde, sadece acenteler tarafından kiralana bilme şartı getirilmiş.
İnternet siteleri ve şubeler le ilgili sorunlar giderilmiş.
Gelecek dönemden itibaren yönetim dört yıl için seçilmesi sağlanmış, en fazla 3 dönem ile kısıtlanmış.
YK üyelikleri ise 11 asil, 11 yedek olarak, Denetim ve Disiplin kurul üyelerinin sayısı 5 asil, 5 yedeğe çıkarılmış ve böylece son dönemlerde yaşadığımız problemleri büyük ölçüde çözümleyerek bertaraf edecek bir kanun taslağı oluşmuş.
İstişare kurulu üyelerimizin bazı maddeler üzerinde bildirdikleri tamamlayıcı görüşleri oldu ve bu görüşler Sayın Firuz Bağlıkaya bey tarafından da not alındı. İlgili Bakanlıklarla görüşülerek taslağa ilave edilmesine çalışılacağı, taslağın da en kısa zamanda  meclisin yeni yasama döneminde kanunlaşmak üzere meclise gönderileceğini ifade edildi.

Sayın Firuz Bağlıkaya beyin, mevcut taslak metnini açık ortamda paylaşma yetkisi bulunmadığından, bizlerle özel olarak paylaşmasını ve bu titiz davranışını  takdirle karşıladık.  Ayrıca mevcut taslağın  kanunlaşana kadar çok dillendirilip ortalıkta dolaşmasının da  ciddi sakıncalar doğuracağı gerçeğine de tamamen katılıyoruz.

Yeni taslak üzerindeki görüş ve düşüncelerimizi siz değerli meslektaşlarımızla “ana çizgiler üzerinden” paylaşmak, edindiğimiz izlenim ve görüşlerimizi iletmek istedik. Bu vesile ile kanun taslak çalışmalarına katılarak emek veren tüm meslektaşlarıma, verdikleri destekler için teşekkür ediyor, TÜRSAB Yönetim Kurulu ve özellikle büyük mesailerini harcayarak fedakarca bizzat tüm aşamalar da çalışmaları birliğimiz adına yürüten II. Başkan Değerli Firuz Bağlıkaya ya şükranlarımızı ve minnet duygularımızı sunuyorum.
Birliğimize ve sektörümüze hayırlı uğurlu olsun.

Saygı ve Sevgilerimle,
Emin Çakmak
Türsab 22. Dönem Genel Başkan Adayı

Bize Ulaşın!
Dilek, öneri ve şikayetleriniz için bize yazabilirsiniz.Ziyaretçi Sayısı