GÜCÜNÜZ
GÜCÜMÜZDÜR
ANASAYFA YÖN. KUR. ADAYLARI SEÇİM BEYANNAMESİ FAALİYETLER HABERLER BASINDAN GALERİ İLETİŞİM
Seçimlere Kalan Süre

Koç: TÜRSAB Genel Kurulu’nda onurumuz ve geleceğimiz oylanıyor


ANKARA- Son dönemde kurum içi istifalarla gündeme gelen Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nden (TÜRSAB) ARK Turizm Genel Müdürü Danışman Ali Rıza Koç da istifa etmişti. Türkiye’de 24 yıldir faaliyette bulunan ARK Turizm’in sahibi Ali Rıza Koç, Türsab Başkan adayı Emin Çakmak’ın liderliğindeki “Türsab Hepimizin” ekibine katıldığını açıkladı. Ali Rıza Koç, açıklamasında “…defalarca öneri ve isteklerimizi ilettiğimiz Türsab yönetiminin kötü gidişatı engellemeye niyeti yok” dedi. Tek seçeneğin mevcut yönetimi değiştirmek olduğunu belirten Ali Rıza Koç, “TÜRSAB genel kurulunda mesleğimizin onuru ve geleceğimiz oylanacaktır” dedi.

Türsab'ta yaşanan istisnalar için ise seyahat acenteliğinde 16 yıldır biriken ve kangren haline dönüşen sorunlar, mesleğin bitme noktasına gelmesi ve bu konuda TÜRSAB’ın gerekli çalışmaları yapmak için adım atmaması da sebepler arasında gösteriliyor.

ARK Turizm Başkanı Ali Rıza Koç yazılı açıklamada; Birliğin 2013 yılında yapılan olağan genel kurulu sonrasından itibaren yürütmekte olduğu “Danışmanlık” görevi süresince seyahat acentelerinin sorunlarının çözümü ile ilgili olarak TÜRSAB Yönetim Kurulu nezdinde birçok defa girişimde bulunduğunu ancak sonuç alamadığını belirtti.


ALİ RIZA KOÇ KİMDİR?
Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu Ali Rıza Koç, yurtdışında Expo Şangay 2010, Expo Zaragoza 2008 ve Expo Tayland 2006’da Konsorsiyum Başkanlığı; Expo 2015 İzmir Konsorsiyum Ortaklığı yaptı. TOBB, Ankara Ticaret Odası Dış İlişkiler Komisyon Başkanlığı, Uluslararası Çevre Koruma Konseyi(IUCN)Başkan Yardımcılığı gibi pek çok kurumda üst düzey yönetim görevlerinde bulunan 24 yıllık turizmci Ali Rıza Koç’un Türkiye’nin tanıtımı ve Expo’lar ile ilgili çeşitli dergi ve gazetelerde makaleleri yayınlanıyor.

Ali Rıza Koç’un açıklaması şöyle:

Değerli Meslektaşlarım,
24 yılı aşan seyahat acentesi yöneticisi tecrübelerimle belirtmek isterim ki;
Sizlerin de bildiği gibi Türkiye ve dünyada turizm her geçen gün gelişirken bizler, yani seyahat acenteleri günden güne irtifa kaybetmektedir.

TÜRSAB BİZE RAKİP ŞİRKETLER KURDU
Bu olumsuz gidişe "dur" demek için defalarca öneri ve taleplerimizi iletmemize rağmen TÜRSAB yönetiminin bu kötü gidişatı durdurmaya niyetli olmadığı anlaşılmıştır.
Zira TÜRSAB acentelerin sorunlarını çözmek yerine holdingleşmiş, vakıflaşmış ve bize rakip şirketler kurmuştur. Bildiğiniz gibi son olarak fuarcılık şirketi kurmuştur.
Seyahat acentelerinin her geçen gün kan kaybettiği, dernek, vakıf. Kurum, belediye ve okulların acentecilik yaptığı hepimizce bilinmektedir.

TÜRSAB YÖNETİMİ KAZANIMLARI ŞİRKETLERE DEVRETTİ
Yine bilinen bir şey var ki; mevcut TÜRSAB yönetimi bu durumu sadece seyretmektedir.
Ayrıca TÜRSAB yönetimi herkesin bildiği gibi üyelerinin isimlerini, kanundan kaynaklanan güçlerini ve aidatlarını kullanarak elde edilen tüm gayrimenkulleri ve tüm kazanımlarını bazı "seçilmiş"' üyelerin ortağı olduğu vakıf ve şirketlere devretmiştir.
Peki, biz bu durumda susup beklese miydik?
Yoksa hep beraber elimizi taşın altına koyup demokratik hakkımızı kullanıp. Bu durumu değiştirmeli miydik?

TEK SEÇENEK MEVCUT YÖNETİMİ DEĞİŞTİRMEK
Dünyanın en eğitimli kişilerinden oluşan acenteciler olarak demokratik hakkımızı kullanarak birçok acenteci arkadaşımızla beraber harekete geçmeye karar verdik.
2015 yılının sonunda gerçekleştirilecek genel kurulda seyahat acentesi sahibi meslektaşlarımızın önündeki tek seçenek; kendi geleceğimize karar verebilmek için mevcut yönetimi değiştirmektir.

GENEL KURULDA GELECEĞİMİZ OYLANACAKTIR
Bu yüzden genel kurul geleceğimizin oylanacağı büyük bir referandum olacaktır.
Hepimizin inandığı gibi bu kaçınılmaz değişim gerçekleşecektir. Bunu yapabilmek için "TÜRSAB Hepimizin" adlı gruba katılmaya karar verdim.
Mesleğimizin onuru ve geleceği için,
Yeni yasal haklarımız için,
TÜRSAB’in kazanımlarını tüm üyelerle paylaşmak için,
Açık, şeffaf, herkese eşit davranan, farklı görüş sahiplerine gözdağı vermeyen bir yönetim için.

BİRLİKTE YÜRÜMEYE DAVET EDİYORUM
Tüm TÜRSAB üyelerinin katıldığı demokratik bir yönetim için; meslektaşlarımızın ellerini taşın altına koymaya ve birlikte yürümeye davet ediyorum.
Bunun için sizlerle beraber gece-gündüz çalışıp acenteciliğin itibarını tekrar iade edinceye kadar herkes gibi ben de bu kutlu yolda yürüyeceğime söz veriyorum.
En kısa sürede görüşmek ve birlikte başarmak ümidiyle en derin selam ve saygılarımı sunarım.

ALİ RIZA KOÇ
ARK Turizm Yönetim Kurulu Başkanı
Tel: 0 312 439 55 95
GSM: 0 532 471 95 51

 

 

Bize Ulaşın!
Dilek, öneri ve şikayetleriniz için bize yazabilirsiniz.Ziyaretçi Sayısı