GÜCÜNÜZ
GÜCÜMÜZDÜR
ANASAYFA YÖN. KUR. ADAYLARI SEÇİM BEYANNAMESİ FAALİYETLER HABERLER BASINDAN GALERİ İLETİŞİM
Seçimlere Kalan Süre

GHTC Dünya Sağlık Turizm Konseyi Kuruldu


Mart 27, 2013 MONAKO Dünyanın en büyük Sağlık Turizmi Fuarı,” International Medical Travel Exhibition and Conference – IMTEC 2013 Fuarında dünyadan 38 ülkenin katılımıyla “Global Healthcare Travel Council” – “Dünya Sağlık Turizmi Konseyi” kuruldu. Dünya Sağlık Turizm Konseyinin kuruluşu, 23 Mart 2013 tarihinde, Monako Le Meridien Oteli’nde yapılan toplantıda, tüm üye ülkelerin imzaladığı katılım protokolü ile dünyaya ilan edildi. Türkiye’nin önderliğinde ve THTDC Başkanı Emin Çakmak’ın, Kurucu Başkanlığı’nda oluşturulan bu konsey sayesinde, yıllık toplam cirosu 400 milyar dolara ulaşan Sağlık Turizminin merkezi Türkiye olacak ve “Dünya Sağlık Turizmi”, ülkemizde oluşturulacak stratejilerle yönetilecek.

Kurucu Başkan Emin Çakmak 1 yıl görev süresinden sonra başkanlığı seçimle, kurucu ülkelerden birinin, aday olacak başkanına devir edecek, Başkanlık bir başka ülkeye geçse de, yönetim merkezi ve sekretaryası İstanbul’da kalmaya devam edecek. Yasal kuruluş sürecini bir ayda tamamlayacak olan Dünya Sağlık Turizm konseyi, ilk Kurucu Üyeler toplantısını, bu yıl ortasında İstanbul’da gerçekleştirecek.

TÜM ÜLKELER TÜRKİYE’NİN YANINDA YER ALDILAR
Türk doktorlarının başarıları, sağlık tesislerimizin uluslararası standartların üzerinde olması, devletimizin son yıllarda sağlık turizmi politikalarını geliştirerek desteklemesi ve THTDC-Türkiye Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi’nin bütün dünyada yürüttüğü olumlu tanıtım faaliyetleri sonucu, sağlık turizminde, “dünyanın göz bebeği” haline gelen Türkiye’nin büyümesini ve çalışmalarını izleyen ülkeler, imzalanan protokolle, Türkiye’nin insiyatifinin yanında yer alma kararı aldılar.

“Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’ni Kurucu Başkanı Emin Çakmak: “Türkiye’nin güçlenmesi için uluslar arası her platformda yer alıyoruz. Türkiye’nin sağlık turizmindeki başarılarını artık tüm dünya kabul etti. Bizler ülkemizin imkanlarını diğer ülkelerin imkanları ile birleştirerek ve gelişen global dünyada hep birlikte hareket ederek, hem uluslararası düzeyde güç oluşturuyor, hem de tüm insanlığın daha kaliteli ve ucuz sağlık hizmetlerine kavuşmasını sağlıyoruz” dedi.

TÜRK HAVA YOLLARI’NIN İMKÂNLARI DÜNYA SAĞLIK TURİZMİNİN HİZMETİNDE
Emin Çakmak, protokol imza töreninde: “Türk Hava Yolları’nın, dünyanın her noktasına uçarak, ulaşımda büyük rahatlıklar getirdiğini, THY’nin bir çok havayolunun üyesi olduğu Star Alliance’da yer aldığını ve bir çok havayolu ile code-share anlaşması bulunduğunu belirterek, tüm dünya havayollarının da Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’nin yanında olacağını, ortak hareket etmemizin tüm maliyetlerimize olumlu yansıyacağını” söyledi. Ayrıca 50 Türk hastanesinin, uluslararası en muteber sağlık standartları akreditasyonu olan Joint Comission International- JCI belgesine sahip olduğunu belirterek, diğer ülkelerinde Türkiye’yi örnek alarak hızla büyüyebileceklerini” anlattı.

DÜNYA ÜLKELERİ TÜRKİYE ÇATISI ALTINDA
Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi-THTDC Başkanı ve TÜRSAB Başkan Adayı Emin Çakmak’ın kurucu başkanlığında oluşturulan “Dünya Sağlık Turizm Konseyi’nde, Türkiye başta olmak üzere; Brezilya, Costa Rica, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, Hindistan, Endonezya, İsrail, Japonya, Litvanya, Malezya, Malta, Meksika, Monako, Filipinler, Polonya, Portekiz, Singapur, İspanya, İsviçre, Tayvan, Tayland, Ukrayna, Panama, Gürcistan, Estonya, Nijerya, Senegal, Ürdün, Slovakya, Dubai, Bulgaristan, İngiltere, Malezya, Kanada, Azerbaycan, Yunanistan dan gelen sağlık kuruluşları ve kurumsal temsilciler, ortak protokolü imzalayan ilk kurucular oldular.

İmza töreninde, Türkiye’den katılan delegasyonda ise, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ve Dçnt Dr. Ümit Dündar, Turizm Bakanlığı eski Müsteşarı ve Başbakan Baş Müşaviri S. Kamil Yüceoral, Başbakanlık Müşaviri Hamdi Şengel, Türkiye Etik ve İtibar derneği Başkanı Prof Dr. Metin Çakmakçı, Türkiye Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak ve Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Termal Grup Başkanı Yunus Gürkan yer aldılar.

Bize Ulaşın!
Dilek, öneri ve şikayetleriniz için bize yazabilirsiniz.Ziyaretçi Sayısı